فلفل لیمویی، جای‌گزین نمک

من سال‌هاست خودم نمک به غذام اضافه نمی‌کنم (و اگر اضافه کنم نمک دریا است به میزان خیلی خیلی کم. یه نمک هم پیدا کردم که دونه‌هاش آبی‌ه و از یه معدن توی سمنان استخراج می‌شه و اینجا در انگلیس می‌شه خریدش. محصول کمپانی هند شرقی‌ه) و تقریبا هرچی نمک می‌خورم توی غذاها و خوراکی‌هایی‌ه که بیرون از خونه تهیه می‌شن یا توی مهمونی‌ها می‌خوریم. به جاش از فلفل لیمویی استفاده می‌کنم. یه مزه‌ی تند و ترش خوبی داره که جای خالی نمک رو پر می‌کنه. ولی فلفل لیمویی‌هایی که از بیرون می‌خریم هم یا شکر دارن یا نمک یا سیر. پس چه بهتر که خودمون درستش کنیم. مثل همیشه!

مواد لازم:
لیموترش زرد – ۷ عدد
فلفل دانه‌ای مخلوط – نیم پیمانه
آویشن تازه – ۶ شاخه
تخم گشنیز – ۲ قاشق غذا خوری

وسایل لازم:
آسیاب برقی/قهوه‌ساب یا هاون

مواد لازم برای فلفل لیمویی مخلوط فلفل تخم گشنیز طرز تهیه:

فر رو با کمترین دمای ممکن گرم کنید.
لیمو رو خوب با آب ولرم بشورید و بعد با رنده‌ی ریز پوست‌شون رو رنده کنید. مراقب باشید به قسمت سفید پوست نرسید که تلخه.

پوست رنده شده‌ی لیمو
توی یک کاسه پوست لیمو و فلفل و دانه‌های گشنیز رو بریزید و بعد برگ‌های آویشن رو اضافه کنید و خوب با دست مخلوطشون کنید. اگر آویشن تازه ندارید توی مرحله‌ی بعد از فر پودر آویشن اضافه کنید.
توی سینی فر مخلوط به دست اومده رو پهن کنید و روی طبقه‌ی وسط فر بذارید. اگر فر ندارید می‌تونید توی قابلمه یا ماهی‌تابه با حرارت خیلی کم تفتش بدید تا خشک بشه.

فلفل لیمویی
هر ۲۰ دقیقه سینی رو بیارید بیرون و یه مقدار هم بزنید. حدودا یک ساعت طول می‌کشه تا مخلوط خشک بشه. ممکنه با توجه به دمای فر شما این زمان کمتر یا بیشتر بشه. خودتون چک کنید که نه بسوزه و خیلی برشته بشه نه اینکه هنوز رطوبت داشته باشه. وقتی که خشک شد از فر بیارید بیرون و بذارید خنک بشه.

فلفل لیمویی
بعد از خنک شدن توی آسیاب برقی بریزید و تا جایی که دوست دارید خردش کنید. به نظر من یه حد وسطی باشه که نه خیلی درشت باشه تکه‌هاش نه خیلی ریز و پودری.

پودر فلفل لیمویی
توی ظرف دربسته تا دو ماه می‌تونید نگهش دارید.

فلفل لیمویی
اگر دونه‌های فلفل خیلی درشت بودن قبل از مخلوط کردنشون با بقیه‌ی مواد توی آسیاب با چند تا پالس خُردش کنید. برای ترش‌تر شدنش از لیموی بیشتر استفاده کنید و یا پیش از گذاشتن توی فر چند قطره آب لیمو روش بریزید.

با مرغ یا ماهی خیلی خوش‌مزه می‌شه. من البته به همه‌ی غذاها می‌زنمش.

2 replies

Trackbacks & Pingbacks

  1. […] ولی من پیشنهادم همین طور ساده خوردنشه. می‌تونید از فلفل لیمویی که قبلا روش درست کردنش رو نوشتم هم روش […]

  2. […] ترکیب فلفل لیمویی‌ه که به زودی طرز تهیه‌اش رو اینجا […]

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *