گوآکامولی یا سالاد آوکادو

درسته! من باز با خودم درگیری دارم سر تلفظ و نوشتن آوکادو به فارسی. هر جور دوست دارید بخونید و بنویسیدش. منظور نهایی همون میوه‌ی سبز بومی آمریکای مرکزی‌ه که هسته‌ی بزرگی داره و تقریبا به همون قیمتی که در انگلیس من می‌خرمش شما می‌تونید در ایران تهیه‌اش کنید.

بدتر از آوکادو این سالاده که اسمش گوآکامولی یا گوآکاموله (و حتی ورژن‌های دیگه)  است. شما همون دیپ آوکادو یا سالاد آوکادو بگید راحت کنید خودتون رو.

آوکادو سرشار از ویتامین ث، ویتامین ب-۶، ویتامین کا، ویتامین ای، فیبر و چند نوع آنتی اکسیدان‌ه. اصلا هم به این داستان‌ها که چربی و کالری اش زیاده گوش نکنید. چربی آوکادو خیلی بهتر از اون روغن مایع‌هایی‌ه که بی‌خود بهمون گفتن سالم اند.

مواد لازم برای تهیه گوآکامولی

آوکادو – ۳ عدد
گوجه فرنگی – یک عدد متوسط
فلفل سبز یا قرمز – یک عدد
لیموترش – یک عدد
گشنیز – چند شاخه
انار – یک مشت (اختیاری)
نمک دریا یا نمک صورتی – نصف قاشق چای‌خوری

Guacamole Ingredients

طرز تهیه‌ی گوآکامولی

آوکادوها رو نصف کنید و هسته‌شون رو در بیارید و با قاشق محتویات توشون رو خالی کنید و توی یک کاسه بزرگ بریزید و با چنگال لهشون کنید. نه اون قدر که یک دست بشن. بذارید تکه‌های به اندازه‌ی نیم بند انگشت توش دیده بشه.

توجه توجه: برای این بخش حتما دست‌کش دست کنید تا بلایی که سر من اومد و تا ۲۴ ساعت دست‌هام مثل سوختگی با آب‌جوش ملتهب بود سر شما نیاد. فلفل رو بعد از اینکه دست‌کش دست کردید با چاقو نصف کنید و اگر تخم داشت تخم‌هاش رو دربیارید. گوجه فرنگی رو هم به همین شکل. بعد فلفل و گوجه فرنگی رو خرد کنید و به آووکادو اضافه کنید.

گشنیز رو خوب با چاقو خرد کنید و اون رو هم توی کاسه بریزید.

در مرحله‌ی آخر آب لیمو رو اضافه کنید و یه مقدار کمی نمک دریا بریزید و مواد رو خوب با هم مخلوط کنید.

برای تزیین چند دونه انار روی گوآکامولی بریزید.

Guacamole Guacamole

می‌تونید همین طور خالی بخوریدش یا به عنوان سالاد کنار غذا یا به عنوان دیپ با تکه‌های فلفل دلمه‌ای یا هویج و کرفس و … . یا مثل سس توی ساندویچ استفاده کنید.

پیاز دوستان عزیز می‌تونن یه دونه پیاز کوچک رو هم خرد کنند و به مواد اضافه کنند. من پیاز خام دوست ندارم.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *